Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. I - Enerbat


Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. I

Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. I. Wiadomo, że sercem każdego pojazdu jest silnik, jednak akumulator również pełni ważną funkcję. Tym razem chcielibyśmy wyjaśnić, jak prawidłowo zadbać o akumulator.

Sprawdzanie napięcia i elektrolitu

By zasilić nasz pojazd wymagane jest oczywiście napięcie. Prawidłowa jego wartość powinna zawierać się w przedziale od 13,8 do 14,8 V. Ważne jest również, by regularnie przeprowadzać kontrolę elektrolitu. Jego wartość powinna się znajdować w okolicach 1,26, a 1,28 g/cm3. Jak zwiększyć gęstość elektrolitu? Można to zrobić wyłącznie za pomocą wody destylowanej.

Niedopuszczenie do głębokiego rozładowania akumulatora

Zacznijmy od tego, że stanem głębokiego rozładowania akumulatora nazywam taki stan, w którym akumulator jest praktycznie całkowicie pozbawiony prądu. Jaka sytuacja może świadczyć o tym, że nasz akumulator jest głęboko rozładowany? A no np. wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie odpalić samochodu. Nerwowo przekręcamy kluczyk w stacyjce, a silnik dalej nie daje oznak życia. Ważne jest, by pamiętać, że takie głębokie rozładowanie akumulatora może być przykre w skutkach. Można przez to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń samego akumulatora. Co zrobić w powyższej sytuacji? Z pewnością należy unikać przeciążeń na początku. Podczas próby odpalenia silnika warto wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu w samochodzie. Między kolejnymi próbami odpalenia silnika należy zachować odpowiednie przerwy czasowe. Dużymi krokami zbliża się do nas zima. To właśnie w okresie zimowym, gdy na zewnątrz panuje mróz, głębokie rozładowanie akumulatora jest wyjątkowo niebezpieczne. Może zaistnieć sytuacja, w której w wyniku działania niskich temperatur elektrolit w akumulatorze zamarznie, rozerwie jego obudowę, a następnie żrący kwas siarkowy się z niego wyleje.

Regularne ładowanie

Ten punkt dotyczy w szczególności posiadaczy nowoczesnych pojazdów, które są eksploatowane na krótkich trasach lub są używane rzadziej niż raz na tydzień. Samochody te mają duże zapotrzebowanie na prąd, ponieważ różnych urządzeń elektrycznych w nich jest co niemiara. Krótkie trasy lub rzadkie używanie pojazdu doprowadzi do sytuacji, w której alternator nie będzie w stanie nadążyć z odpowiednim doładowaniem akumulatora. Podczas postoju akumulator również się rozładowuje! Czym może skutkować ciągłe niedoładowanie akumulatora? Jak się z pewnością można domyślać, niczym dobrym. Taka sytuacja może doprowadzić do zasiarczenia płyt akumulatora, co z kolei powoduje obniżenie sprawności ogniw i przyspiesz ich starzenie. Dlatego, by uniknąć powyższych sytuacji, gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej 12,5 V należy go doładowywać.

Powolne ładowanie akumulatora

W pojazdach wyposażonych w standardowe akumulatory, podczas ich ładowania warto zwrócić uwagę na prędkość tego procesu. Powolne ładowanie odbywa się wtedy, gdy wartość prądu ładowania nie przekroczy 1/10 pojemności akumulatora. Na szybkie ładowanie akumulatora mogą sobie pozwolić posiadacze nowoczesnych samochodów, które wyposażone są w układ start-stop oraz system odzyskiwania energii.

Dobiegliśmy do końca pierwszej części poradnika, jak prawidłowo zadbać o akumulator. Mamy nadzieję, że nasze rady będą dla Was pomocne. Pamiętajcie, że w razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. I

5 odpowiedzi na “Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. I”

  1. […] radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. II. W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy temat prawidłowego dbania o nasze akumulatory. […]

  2. […] ciekawostek i terminów związanych z akumulatorem. Jak się doskonale domyślacie, tym razem postanowiliśmy przedstawić Wam kilka ciekawych […]

  3. […] marek pojazdów. By mieć pewność, że dany element zawieszenie jest przeznaczony do Waszego pojazdu, podajcie nam cztery podstawowe informacje, a my to dla Was sprawdzimy. Co będziemy potrzebować, […]

  4. […] są szybkie i łatwe w użyciu. Taśmy są samoprzylepne, wystarczy nakleić odpowiedni kawałek […]

  5. […] parowniku. Znajduje się przed wentylatorem pobierającym powietrze do wnętrza pojazdu. Część pojazdów wyposażonych jest w parowniki z powłoką antybakteryjną oraz odwadniającą, a część nie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.