Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. II - Enerbat


Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. II

Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. II. W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy temat prawidłowego dbania o nasze akumulatory. Dzisiaj czas na kontynuację tego tematu.

Utrzymanie akumulatora w czystości

Osadzający się brud nie omija szerokim łukiem nawet akumulatora. Osadza on się na obudowie naszego akumulatora, przez co szybciej o jego rozładowanie. Jeżeli warstwa osadzającego się brudu jest mokra powstają prądy pełzające. Prądy te przemieszczają się między bolcami akumulatora prowadząc do jego rozładowania. Podobna sytuacja dzieje się, gdy brud zachlapany jest elektrolitem, dlatego wskazane jest regularne czyszczenie obudowy akumulatora.

Monitorowanie czystości klem oraz stanu zacisków

Akumulator może być w stanie niedoładowania poprzez zaśniedziałe klemy albo słabo skręcone zaciski. Jak temu zapobiec? Na początku warto wyjąć cały akumulator z naszego pojazdu oraz odłączyć klemy. Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie wszystkich styków. W tym celu można użyć papieru ściernego o jak najwyższej granulacji. Po tym etapie warto jest posmarować styki smarem. Podczas ponownego montażu akumulatora w pojeździe należy zwrócić uwagę na zaciski. Powinny być one przykręcone mocno oraz starannie.

Monitorowanie instalacji oraz alternatora

Zarówno niedoładowanie, jak i przeładowanie jest szkodliwe dla naszego akumulatora. Gdy np. w wyniku uszkodzenia regulatora napięcia odnotujemy wzrost napięcia do 14,4 wolta następuje rozładowanie akumulatora. Z pewnością jak się domyślacie, ten proces przebiega bardzo szybko. Źle pracujący alternator jest ogromnym zagrożeniem dla akumulatora, dlatego tak ważne jest monitorowanie instalacji oraz alternatora.

Stabilne osadzenie akumulatora

Niestabilne osadzenie akumulatora w pojeździe również może skutkować jego rozładowaniem. Drgania oraz wstrząsy emitowane podczas jazdy mogą doprowadzić do zerwania np. mocowań płyt akumulatora. Taka sytuacja wywołuje wewnętrzne zwarcie i w efekcie wspomniane rozładowanie akumulatora.

Odpowiedni dobór akumulatora

Zalecenia producentów pojazdów od czegoś są. Znajdują się tam również informacje dotyczące pojemności akumulatora dla danego typu samochodu. Akumulator o mniejszej pojemności może nie poradzić sobie z zapotrzebowaniem pojazdu na prąd. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie trochę większego akumulatora, niż zaleca producent samochodu. Zarówno ułatwi to rozruch silnika, jak również sprawi, że akumulator będzie mniej podatny na rozładowanie.

Wiemy, że dbałość o akumulator to istny temat rzeka. Mamy jednak nadzieję, że udało nam się poruszyć wiele ważnych kwestii dotyczących tego, jak prawidłowo o niego zadbać. Czekajcie na kolejne wpisy i pamiętajcie, że jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Enerbat radzi, jak prawidłowo zadbać o akumulator cz. II

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.