Kilka ciekawostek i terminów związanych z akumulatorem - Enerbat


Kilka ciekawostek i terminów związanych z akumulatorem

Kilka ciekawostek i terminów związanych z akumulatorem. Jak się doskonale domyślacie, tym razem postanowiliśmy przedstawić Wam kilka ciekawych informacji oraz pojęć dotyczących akumulatorów.

Elektrolit – co to jest?

Elektrolit jest niczym innym, jak przewodnikiem dostarczającym jony dla reakcji elektrochemicznej. W przypadku akumulatora kwasowo-ołowiowego jest to kwas siarkowy, który rozpuszczony jest w wodzie destylowanej.

Gęstość elektrolitu, a stan naładowania akumulatora

Zacznijmy od tego, że gęstość elektrolitu możemy zmierzyć za pomocą areometru. Na podstawie analizy wyniku tego pomiaru możemy określić stan naładowania baterii. Gdy gęstość elektrolitu osiąga wartość 1,28 kg/l oznacza to, że akumulator jest w pełni naładowany. O w pełni rozładowanym akumulatorze możemy mówić wtedy, gdy wartość elektrolitu wynosi 1,04 kg/l.

Amperogodziny

Akumulatory pozwalają na przechowywanie energii w postaci elektrochemicznej. Co więcej, energia ta jest łatwa do odzyskania. Ilość energii, która zmagazynowana jest w akumulatorze podawana jest w amperogodzinach. Skrótowo – “Ah”.

Cela nie tylko w więzieniu

Nie chodzi tu o celę więzienną, a o jednostkę fizyczną. Tak, cela jest podstawową jednostką konstrukcyjną akumulatora. W jej skład wchodzi płyta dodatnia, płyta ujemna, elektrolit oraz separator. W celi magazynowana jest energia elektryczna. Gdzie się ona znajduje? W obudowie akumulatora. Trzeba wiedzieć, ze połączona jest z innymi celami za pomocą łącznika elektrycznego. Rozmiar celi definiuje jej pojemność, z kolei napięcie celi jest zależne od systemu elektrochemicznego.

Kratka

Podobnie jak w przypadku celi i tutaj pojęcie “kratka” nie ma nic wspólnego z więziennym klimatem. W akumulatorze kratką nazywamy odkuwany element, który pełni funkcję wspornika dla masy aktywnej płyty. Co więcej, wspomniana kratka przewodzi prąd elektryczny.

Rezystancja wewnętrzna

Rezystancją wewnętrzną nazywamy wewnętrzny opór elektryczny akumulatora. Jest to stosunek spadku napięcia do prądu, który czerpany jest z baterii. Niewielki opór oznacza uzyskiwanie dużego prądu, przy małym spadku napięcia. Oczywiście jest to bardzo korzystne zjawisko. Rezystancja wewnętrzna jest zależna nie tylko od konstrukcji, czy stopnia naładowania baterii. Zależy również ona od temperatury, która panuje na zewnątrz, a także wieku akumulatora.

Kilka ciekawostek i terminów związanych z akumulatorem

źródło

Jedna odpowiedź do “Kilka ciekawostek i terminów związanych z akumulatorem”

  1. […] składniki roślin łąkowych, dzięki czemu zachowują w sobie całą moc uzdrawiania. W ich skład wchodzi m.in. mięta pieprzowa, która ma działanie antyseptyczne, chłodzące oraz kojące. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.