Kiedy i jak prawidłowo operować pedałem sprzęgła - Enerbat


Kiedy i jak prawidłowo operować pedałem sprzęgła

Kiedy i jak prawidłowo operować pedałem sprzęgła. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy poruszyć temat prawidłowego operowania pedałem sprzęgła. Przytoczymy kilka sytuacji, w których powinniśmy wrzucić na luz, a kiedy jest to stanowczo zabronione.

Z górki na pazurki

Gdy pojazd pokonuje wzniesienie i przychodzi czas zjazdu z tego wzniesienia powinniśmy pozostawić wrzucony bieg. W tym przypadku musimy w głównej mierze polegać na sile hamującej silnika. Oczywiście jeżeli zajdzie taka konieczność hamulce powinny wkroczyć do akcji. Dlaczego? Podczas długiego  stromego zjazdu możemy w ten sposób zapobiec przegrzaniu hamulców. Nie musimy chyba wspominać, że może się to okazać bardzo niebezpieczne. Ze wzniesienie nie możemy zjeżdżać zarówno na luzie. Co więcej, jest grupa kierowców, którzy podczas zjazdu ze wzniesienia wyłączają silnik. Red alert! Taki manewr jest surowo zabroniony. W większości pojazdów za wspomaganie układu hamowania, jak i kierowniczego odpowiada pracujący silnik.

Parkowanie na wzniesieniu

Są takie sytuacje, w których musimy nasz pojazd zaparkować na wzniesieniu. Gdy taka konieczność zajdzie musimy pamiętać o kilku zasadach, by nasz pojazd nie znalazł się kilkanaście metrów od miejsca, w którym go zostawiliśmy. Po pierwsze, zaciągamy hamulec ręczny. Po drugie, auto pozostawiamy na biegu. Po trzecie, pamiętamy o skręceniu kół. Jeżeli zastosujemy te trzy proste zasady gwarantujemy, że Wasz pojazd nie stoczy się ze wzniesienia.

Postój na światłach

Gdy oczekujemy na “zielone” lub gdy ogólnie robimy krótki postój powinno wrzucić się bieg jałowy. Sprawi to, że sprzęgło będzie się mniej zużywać. Z drugiej strony to rozwiązanie będzie wygodniejsze i bardziej bezpieczne, bo po użyciu hamulca postojowego możemy śmiało ściągnąć nogi z pedałów. Szczególnie jest to przydatne przy długich i wyczerpujących trasach. Jeżeli postój okaże się dłuższy, zalecane jest wyłączenie silnika.

Jazda na luzie = jazda z wciśniętym sprzęgłem

Złapaliście się kiedyś na tym, że dojeżdżając do świateł, pokonaliście kilkanaście, bądź kilkadziesiąt metrów z wciśniętym pedałem sprzęgła? Albo dojeżdżając do świateł wbijaliście bieg jałowy i w ten sposób pokonywaliście ten dystans? W obu przypadkach oznacza to dokładnie to samo, czyli niepotrzebne zużycie paliwa, jak i zmniejszenie kontroli nad pojazdem.

Gwałtowne puszczenie pedału sprzęgła

Gdy podczas zmiany biegów gwałtownie puścimy pedał sprzęgła spowodujemy tym działaniem szarpnięcie pojazdem. Dzieje się tak, ponieważ moment obrotowy silnika zostanie przeniesiony w czasie krótszym, niż powinien. W takiej sytuacji nie ma mowy o płynnym dostosowaniu obrotów silnika do prędkości pojazdu.

Mamy nadzieję, że tych kilka rad weźmiecie sobie głęboko do serca i będziecie wiedzieć, jak w przytoczonych sytuacjach powinniście się zachować, by nie obciążać niepotrzebnie podzespołów Waszego pojazdu.

Zespół Enerbat

Kiedy i jak prawidłowo operować pedałem sprzęgła

Źródło: Auto Moto Technika

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.