Jak w zimie poradzić sobie z wjazdem na wzniesienie - Enerbat


Jak w zimie poradzić sobie z wjazdem na wzniesienie

Jak w zimie poradzić sobie z wjazdem na wzniesienie. W zimie, gdy nawierzchnia jezdni pokryta jest śniegiem, błotem pośniegowym, czy lodem wjechanie na wzniesienie może stanowić nie lada wyzwaniem. Dlatego też w dzisiejszym wpisie z serii Enerbat radzi podpowiemy jak sobie z tym poradzić.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, by wszystkie czynności wykonywać ze stoickim spokojem. Gdy zaczniecie panikować, stresować się lub bać się wzniesienia i całego manewru – gwarantujemy, że cała akcja może zakończyć się fiaskiem. Gdy już uspokoicie swoje zszargane nerwy należy rozpędzić auto jeszcze przed wzniesieniem. W innym przypadku może być to znacznie utrudnione. Pamiętajcie o doborze odpowiedniego biegu oraz umiejętnym dodawaniu i odejmowaniu gazu. W innym przypadku może dojść do uślizgu kół. W takich sytuacjach pomaga wczucie się w samochód i pracę silnika. Spróbujcie sami 🙂

Koła buksują?

Zacznijmy od tego, że buksowanie kół to nic innego, jak uślizg kół osi napędzanej. Owo zjawisko powstaje podczas ruszania pojazdu na nawierzchni, która ma ograniczoną przyczepność. Buksowanie kół może również się zdarzyć w przypadku, gdy na koła przenoszona jest zbyt duża moc (z silnika).  Co należy zrobić, by móc swobodnie ruszyć? No to tak, należy po pierwsze zmniejszyć nacisk na pedał gazu i jednocześnie spróbować uniknąć zatrzymania pojazdu i ponownego ruszania. Generalnie chodzi o to, by pojazd po ruszeniu był w ciągłym ruchu.

Kolejną ważną kwestią jest ustawienie kół. Powinny one się znajdować w pozycji “na wprost”. Dzięki temu zapewniona będzie lepsza przyczepność.

Problem z ruszaniem?

Może się tak zdarzyć, że mimo Waszych starań pojazd ani myśli ruszyć. Na taką ewentualność warto w bagażniku wozić ze sobą odrobinę piasku. Wychodzicie z pojazdu, podsypujecie piasek pod koła osi napędzane, wracacie za kierownicę i voilà. Ruszacie i jedziecie dalej 🙂

Oczywiście jednym ze sposobów pokonania wzniesienia w okresie zimowym są łańcuchy śniegowe na koła. Jest jednak jedno “ale”. Jeżeli decydujecie się na łańcuchy, bo widzicie, że drogi stają się coraz bardziej nieprzejezdne i zasypane śniegiem, pamiętajcie o założeniu ich wcześniej. Jeżeli Wasz samochód utknie w śniegu na wzniesieniu łańcuchy na nic się nie przydadzą.

Przyczepności.

Jak w zimie poradzić sobie z wjazdem na wzniesienie

Źródło

Źródło zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.