Czy wiesz, że? - Enerbat


Jednym z niezbędnych podzespołów, jakie znajdują się w samochodach, bez wątpienia jest skrzynia biegów. Ma ona za zadanie przekazać moment napędowy, wytwarzany przez silnik, na koła pojazdu. Wyróżnia się kilka rodzajów skrzyń biegów.
Najprostszym rodzajem jest kołowa skrzynia biegów – składa się z kół zębatych z kołami prostymi, które w zależności od wybranego przez kierowcę założenia, zazębiają się. Ten rodzaj skrzyni nie posiada synchronizatorów, co może stanowić dla młodego kierowcy małe utrudnienia przy zmianie biegów.

Manualna skrzynia to najczęściej występująca skrzynia w samochodach. Wybór przełożenia dokonywany jest przez kierowcę, a podstawowymi elementami skrzyni są koła zębate oraz synchronizatory. Kierowca wybiera przełożenia za pomocą drążka skrzyni biegów. Podczas zmiany biegu konieczne jest wciśnięcie pedału sprzęgła, w celu odłączenia napędu.
Automatyczna skrzynia biegów zwalnia kierowcę z konieczności zmiany biegów oraz wciskaniu pedału sprzęgła (zostało ono całkowicie wyeliminowane). W przypadku „automatów” ważne jest sprawdzanie stanu oleju i uzupełnianie go, ponieważ niedopilnowanie może znacznie skrócić żywotność skrzyni biegów.

Sekwencyjne skrzynie biegów – czyli półautomaty, zmiana przełożeń następuje za pomocą drążka do zmiany biegów bądź przy pomocy łopatek, które są umieszczone przy kierownicy. Tu również pedał sprzęgła został wyeliminowany, a skrzynie te głównie stosowane są w samochodach sportowych.
Bezstopniowe skrzynie biegów charakteryzują się tym, że wyeliminowane zostało jakiekolwiek szarpanie przy zmianie biegów, dzięki temu, że przełożenia są płynne.

Jedna odpowiedź do “Czy wiesz, że?”

  1. […] od tego, że powszechnie w motocyklach stosowane są trzy rodzaje rodzaje przeniesienia napędu z silnika na tylne koło – za pomocą łańcucha, wału napędowego oraz pasa. My skupimy […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.