Smarowanie łańcucha napędowego w motocyklu - Enerbat


Smarowanie łańcucha napędowego w motocyklu

Smarowanie łańcucha napędowego w motocyklu. Znacie powiedzenie “nie smarujesz, nie jedziesz”?  Pewnie każdy z nas zna to powiedzenie. Tak jak i posiadacze samochodów, tak i posiadacze jednośladów chcą, by ich ukochana maszyna służyła im wiele lat. W obu przypadkach wiąże się to oczywiście z regularnym kontrolowaniem stanu wszystkich podzespołów i elementów pojazdu. W tym smarowania łańcucha napędowego.

Zacznijmy od tego, że powszechnie w motocyklach stosowane są trzy rodzaje rodzaje przeniesienia napędu z silnika na tylne koło – za pomocą łańcucha, wału napędowego oraz pasa. My skupimy się na tym pierwszym typie. Łańcuch wykorzystywany jest w szosowych oraz terenowych motocyklach sportowych. Są to tzw. ścigacze oraz crossy. Spotkać go również możemy w lekkich quadach.

Co nam daje smarowanie łańcucha?

W skład zestawu napędowego motocykla wchodzi przednia oraz tylna zębatka, no i oczywiście wspomniany już łańcuch. By móc cieszyć się jego długą żywotnością powinniśmy o niego regularnie dbać. W domyśle – czyścić i konserwować. Samo smarowanie prowadzi do zmniejszenia zużycia tulejek oraz rolek. Chroni go również przed korozją oraz zabezpiecza gumowe uszczelniacze przed zużyciem.

Co ile przeprowadzać smarowanie łańcucha?

Jak z pewnością wiemy, często teoria różni się od praktyki. Zatem w teorii łańcuch powinno smarować się co ok 300-400 km. Wszystko jednak zależy od warunków, w których eksploatowany jest pojazd. Jeżeli motocykl jest eksploatowany w cięższych warunkach, smarowanie powinno się odbywać w krótszych odstępach kilometrowych niż teoretyczne zalecenia. Z kolei gdy motocyklem jeździ się po czystych oraz suchych drogach dystans, pomiędzy kolejnymi smarowaniami, można zwiększyć.

Jak i czym smarować?

W tym celu zalecamy skorzystanie ze specjalnego sprayu do łańcucha. Substancja ta pod ciśnieniem wtłaczana jest do trudno dostępnych miejsc. Smarem należy spryskać wewnętrzną stronę łańcucha, w szczególności miejsca jego styku z tylną zębatką. Ma to na celu ograniczenie powstawania tarcia podczas pracy elementów. Po zakończeniu całej “operacji” należy obrócić tylnym kołem kilka razy, by umożliwić rozprowadzenie smaru po przedniej oraz tylnej zębatce.

W naszej ofercie oczywiście znajdziecie preparaty do smarowania łańcucha. Gorąco zachęcamy również do kontaktu. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Smarowanie łańcucha napędowego w motocyklu

Źródło zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.