Jak stosować korytarz życia na drogach? - Enerbat


Jak stosować korytarz życia na drogach?

Jak stosować korytarz życia na drogach? Mimo, że okres majówkowy dobiega końca, to niedługo wakacje i część z nas na zasłużony urlop wybierze się samochodem. Na drodze, jak wiadomo, zawsze może wydarzyć się jakaś sytuacja losowa. By uniknąć dodatkowego stresu postanowiliśmy poruszyć temat korytarza życia, który w naszym kraju nie jest obowiązkiem, a jedynie dobrym obyczajem.

Prawo mówi jasno, że “uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

Jak zinterpretować cytowany fragment art. 9. Prawa o ruchu drogowym? Gdy będziemy poruszać się po drodze i zauważymy, bądź usłyszymy pojazd uprzywilejowany musimy niezwłocznie ustąpić mu miejsca. Jeżeli i my i pojazd uprzywilejowany zbliżamy się do skrzyżowania, nie powinniśmy na nie wjeżdżać. Co więcej, powinniśmy ustąpić mu miejsca. Jeżeli w ruchu uczestniczymy jako piesi powinniśmy zrezygnować z przejścia przez pasy przed pojazdem uprzywilejowanym i dokonać tego po jego przejeździe. Co więcej możemy zrobić, by ułatwić przejazd służbom?

Korytarz życia

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest korytarz życia. Korytarz życia, to dodatkowy korytarz na jezdni, który utworzony został przez kierowców. Dzięki temu pojazdu uprzywilejowane w krótkim czasie mogą dotrzeć do poszkodowanych w wypadkach.

Tak jak już wspomnieliśmy, korytarz życia w naszym kraju jest jedynie dobrym zwyczajem. W takich krajach, jak Niemcy, Słowacja, Czechy, czy Szwajcaria utworzenie korytarza życia jest obowiązkiem, który został zawarty w prawie. Oznacza to, że nie dostosowanie się do tych zasad grozi surową karą.

Jak stosować korytarz życia na drogach?

Co my jako kierowcy możemy zrobić, by nie tarasować przejazdu służbom ratunkowym? Poruszając się drogą, na której jest tylko jeden pas powinniśmy maksymalnie zjechać na prawą stronę jezdni i zachować większy odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Dzięki temu w razie konieczności będziemy mieć większe pole manewru. Jeżeli na naszej drodze są dwa pasy ruchu kierowcy poruszający się lewym powinni maksymalnie zjechać na lewo, a kierowcy jadący prawym pasem, analogicznie, na prawo. Co w sytuacji gdy pasów jest więcej? Trzy, cztery, i jeszcze więcej? Z pewnością dojeżdżając do korka powinniśmy obserwować zachowanie poprzedzających nas kierowców. Co więcej, w lusterkach powinniśmy stale monitorować co dzieje się za nami. Jeżeli kierowcy zjechali w dany sposób, dostosujmy się do tego i wykonajmy taki sam ruch.

Zespół Enerbat

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.