Czym skutkuje zbyt niski poziom elektrolitu - Enerbat


Czym skutkuje zbyt niski poziom elektrolitu

Czym skutkuje zbyt niski poziom elektrolitu. Jak doskonale wiemy, akumulator jest rodzajem ogniwa, które możemy wielokrotnie ładować prądem elektrycznym. W każdym akumulatorze znajduje się katoda oraz anoda, jak również elektrolit. Czym jest ów elektrolit i czym skutkuje zbyt niski jego poziom dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Elektrolit jest medium, które ma zdolności do przewodzenia prądu elektrycznego. Dzieje się tak, ponieważ jonowe ładunki przekazywane są miedzy elektrodami. W tradycyjnych akumulatorach kwasowo-ołowiowych elektrolitem jest wodny roztwór kwasu siarkowego. Jony, które w gruncie rzeczy przemieszczają się w elektrolicie, gromadzą się na płytach, a to z kolei powoduje powstanie napięcia. Gdy elektrolitu jest za mało uzupełnić go można wodą destylowaną, bądź demineralizowaną. Warto również wiedzieć, że elektrolit jest przezroczystą cieszą. W przypadku, gdy dojdzie do degradacji płyt akumulatora, elektrolit zmieni swoją barwę na brunatną. Niestety oznacza to, że akumulator już dłużej nam nie posłuży.

Można zatem śmiało stwierdzić, że elektrolit dla akumulatora, jest tym samym, co krew dla nas. Bez elektrolitu akumulator nie ma prawa do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt niski poziom elektrolitu może doprowadzić do odsłonięcia płyt wewnątrz akumulatora. Spowoduje to pokrycie ich siarczanem, przez co utracą one swoje właściwości. Jakie będą tego oznaki? Sygnałem do niepokoju mogą być coraz większe problemy z zapłonem, w szczególności po dłuższym okresie nieużytkowania samochodu, czy przy panującym mrozie. Jeżeli nic z tym nie zrobimy w efekcie mogą powstać pęknięcia płyt, które doprowadzą do ich trwałego uszkodzeni.

Rozwiązanie

Oczywiście jeżeli w porę zareagujemy, jesteśmy w stanie uratować nasz akumulator przed zagładą. Jeżeli mamy swobodny dostęp do cel akumulatora, możemy je odkręcić, a następnie sprawdzić stan płytek. Jeżeli któraś z płytek została odsłonięta, możemy dolać odrobinę wody destylowanej, która ją przykryje. Mając na uwadze zarówno swoje bezpieczeństwo, jak i poprawność wykonania tego zadania, warto pomyśleć nad oddaniem akumulatora w ręce profesjonalistów.

Pamiętajcie, żeby nie lekceważyć niskiego poziomu elektrolitu. Jak mogliście przeczytać, skutki jego zbyt niskiego poziomu mogą być katastrofalne. Pamiętajcie również, że nasze pogotowie akumulatorowe jest do Waszej dyspozycji.

Czym skutkuje zbyt niski poziom elektrolitu

2 odpowiedzi na “Czym skutkuje zbyt niski poziom elektrolitu”

  1. […] oraz aparatu zapłonowego. By nastąpił zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika niezbędna jest iskra wytwarzana przez świece. By jednak do tego doszło niezbędny jest ładunek […]

  2. […] reguły prostowniki wyposażone są we wskaźnik, który pokazuje stopień naładowania akumulatora. Jeżeli jednak takiego wskaźnika brakuje, pamiętajmy by akumulator nie ładował się dłużej […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.