Czy mieszanie olejów silnikowych jest dopuszczalne? - Enerbat


Czy mieszanie olejów silnikowych jest dopuszczalne?

Czy mieszanie olejów silnikowych jest dopuszczalne? Prawdą jest, że jeżeli pojawi się możliwość zaoszczędzenia trochę grosza, staramy się to wykorzystać. Czy dolanie innej substancji od tej, która znajduje się obecnie w zbiorniku jest dopuszczalne?

Na to pytanie nie na niestety jednoznacznej odpowiedzi. Mieszanka olejów może zarówno być bezpieczna dla pracy silnika i pozostałych podzespołów, jak również może stworzyć realne dla nich zagrożenie.

Jakość i atesty

Dostępne na rynku oleje wysokiej jakości w większości spełniają wymogi ACEA oraz API. Teoretycznie łączenie tych olejów nie powinno mieć negatywnych skutków, jednak czy warto się na to decydować i ryzykować?

Niskiej jakości olej silnikowy

Przed dolaniem pamiętajmy o sprawdzeniu parametrów oleju silnikowego. W przypadku gdy okaże się, że jest on gorszej jakości, niż ten, który obecnie znajduje się w naszym pojeździe – nie jest wskazane mieszanie tych dwóch substancji. Dlaczego? Pozytywne działanie lepszego jakościowo oleju zostanie zniwelowany przez ten gorszy. Co więcej, gorszy olej może nie być dostosowany do naszego silnika.

Musimy mieć na uwadze, że producenci samochodów nie bez przyczyny podają nam w instrukcji obsługi pojazdu m.in. specyfikację oleju silnikowego oraz przebieg, po jakim powinno się go wymienić. Prosty przykład. Nasz samochód wyposażony jest w filtr cząstek stałych. Oznacza to, że w tym przypadku należy zastosować syntetyczny olej niskopyłowy. Co się stanie, gdy zastosujemy inną substancję? W pewnym momencie filtr cząstek stałych najzwyczajniej w świecie się zatka i pozostanie nam jedynie jego wymiana. Drugi przykład. Mamy benzyniaka, a dolewamy do niego oleju przeznaczonego do samochodów z silnikiem Diesla. W efekcie uszkodzeniu może ulec nie tylko silnik, ale i turbosprężarka.

Lepkość oleju

Lepkość oleju silnikowego jest jednym z najważniejszych jego parametrów. Wpływa ona na zachowanie się oleju zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. W przypadku, gdy oba oleje silnikowe spełniają wymogi SAE mieszanie ich jest dopuszczalne. Nie jest natomiast wskazane dolewanie do lepszego jakościowo oleju tego, który posiada gorsze parametry lepkości.

Zespół Enerbat

Czy mieszanie olejów silnikowych jest dopuszczalne?

Źródło zdjęcia

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.