Wpływ pasów bezpieczeństwa na nasze bezpieczeństwo - Enerbat


Wpływ pasów bezpieczeństwa na nasze bezpieczeństwo

Wpływ pasów bezpieczeństwa na nasze bezpieczeństwo. Można mówić, prosić i przestrzegać, ale w dalszym ciągu pewne grono kierowców i pasażerów nie zapina pasów bezpieczeństwa ruszając w drogę. Na nic się mają tłumaczenia, bo tak mi wygodniej, bo to tylko kawałek do celu, bo zapomniałem. Kierowco i jego Towarzyszu podróży zawsze, ale to zawsze zapinaj pasy podczas podróżowania pojazdem. Niezależnie, czy dystans do pokonania będzie wynosić 50 metrów, czy 5000 km.

Bezpieczeństwo bierne

Pasy bezpieczeństwa są jednym z elementów tzw. bezpieczeństwa biernego. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest bezpieczeństwo bierne w odniesieniu do pojazdu samochodowego. Bezpieczeństwo bierne jest zespołem cech pojazdu, których zadaniem jest zminimalizowanie skutków zdarzenia drogowego (wypadku lub kolizji) w momencie, gdy do zdarzenia dochodzi. Oprócz wspomnianych pasów bezpieczeństwa, elementami bezpieczeństwa biernego są np. poduszki powietrzne, napinacze pasów, czy strefy kontrolowanego zgniotu, ale nie tylko. Są to również foteliki dziecięce, wzmocnienia boczne, czy chociażby odpowiednie mocowanie silnika uniemożliwiające kontakt jednostki napędowej z osobami, które znajdują się wewnątrz pojazdu.

Co więcej, elementy bezpieczeństwa biernego nie tylko chronią podróżujących pojazdem, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego. Co to za elementy? Są to m.in. poduszki powietrzne dla pieszych lub unoszące się podczas zderzenia maski.

Pasy bezpieczeństwa – ich wpływ na nasze bezpieczeństwo

Tak jak wspomnieliśmy, pasy bezpieczeństwa wchodzą w skład bezpieczeństwa biernego. Warto zawsze mieć na uwadze, że pasy znacząco wpływają na nasze bezpieczeństwo. Zapięte pasy! W zakresie wpływu zapiętych i niezapiętych pasów podczas zderzenia prowadzono wiele testów. W tym pierwszym przypadku zmniejszają one ryzyko śmierci o ok. 50%. Dzięki temu, że pasy będą zapięte, w wyniku zdarzenia uchronią nas przed wypadnięciem z pojazdu. Co więcej sprawią one, że nie uderzymy w siedzenie pasażera, który siedzi przed nami. To nie wszystko. Pasy ograniczają również ryzyko powstania poważnych urazów ciała.

Jeżeli nie przekona Was fakt o bezpieczeństwie, to z pewnością przemówi do Was kwestia finansowa. Niezapięte pasy skutkują otrzymaniem mandatu w wysokości 100 zł. Dotyczy to zarówno kierującego pojazdem, jak i pasażerów. Dodatkowo kierowca otrzyma 100 zł kary za to, że przewozi w swoim samochodzie osoby, które nie zastosowały się do obowiązkowego zapięcia pasów bezpieczeństwa.

Skończmy z wymówkami i zawsze zapinajmy pasy bezpieczeństwa. Taka prosta czynność, a może uratować nam życie i uchronić nas przed kosztownym spotkaniem z naszymi służbami.

Zespół EnerbatWpływ pasów bezpieczeństwa na nasze bezpieczeństwo

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.