Akumulator samochodowy - do czego służy i jak długo?


Twój samochód zawodzi? Masz problemy z odpaleniem auta? Sprawdź akumulator samochodowy! To on może być przyczyną problemu.

Akumulator samochodowy jest sercem auta. Odpowiada nie tylko za prawidłowy rozruch pojazdu. Zasila komputery, klimatyzację, radio, światła czy nawet telefony, które podpinamy do gniazda zapalniczki samochodowej. Jeśli więc akumulator słabnie, samochód nie będzie na to obojętny. Zacznie zawodzić.

Czy akumulator samochodowy jest do wymiany?

Samochód nie odpala za pierwszym razem? Na desce rozdzielczej nie zaświeciła się żadna kontrolka? Rozrusznik kręci, ale… Przyczyn, z których samochód odmawia posłuszeństwa może być wiele. Ale to awaria akumulatora jest najczęstszym powodem wzywania pomocy assistance. Nie warto więc ignorować nawet drobnych kłopotów z odpaleniem auta i problemów z układem elektrycznym samochodu.

Żywotność akumulatora, czyli jak długo działa

Akumulator to element eksploatacyjny auta. Jego żywotność jest ograniczona. Szacuje się, że akumulator samochodowy służy użytkownikowi pojazdu średnio od 3 do 6 lat. Nie brakuje jednak przypadków, w których odmówił posłuszeństwa po kilku tygodniach lub był niezawodny nawet przez kilkanaście lat. Skąd taka rozbieżność? Trwałość akumulatora jest zależna od wielu czynników. Należą do nich:

– częstotliwość użytkowania auta

– sposób użytkowania auta

– wiek i wyposażenie pojazdu

– warunki atmosferyczne i temperatura

– dotychczasowa ilość doładowań akumulatora za pomocą alternatora czy prostownika.

Eksploatacja akumulatora

Im nowszy samochód i im bogatsze ma wewnętrzne wyposażenie elektroniczne, im mocniejszy silnik i im bardziej wymagające instalacje elektryczne, tym bardziej jest obciążony akumulator. Im rzadziej jeździmy naszym autem a – co gorsza – pokonujemy wtedy zaledwie niewielkie odległości, tym gorzej dla akumulatora, który nie jest w stanie prawidłowo się naładować. Im niższa temperatura powietrza, im bardziej ekstremalne warunki pogodowe, tym niższe będą rokowania – akumulator mniej wytrzyma. Wszak zimą właśnie częściej mamy do czynienia z awaryjnością akumulatorów (czytaj: akumulator w zimie). Pamiętajmy, że z każdym rokiem i z każdym ładowaniem stan akumulatora się pogarsza, ponieważ bateria stopniowo się wyczerpuje. Niesprawny akumulator samochodowy to jednak nie to samo co rozładowany. Zanim więc zdecydujemy się na zakup nowego akumulatora, podłączmy „stary” na kilka godzin do prostownika. Jeśli nie wiesz, jak naładować akumulator, przeczytaj ten artykuł: Jak używać prostownik?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.