Prawidłowe przechowywanie oleju silnikowego - Enerbat


Prawidłowe przechowywanie oleju silnikowego

Prawidłowe przechowywanie oleju silnikowego. Zdarzyło Wam się kiedyś podczas wymiany oleju silnikowego, że nie zużyliście całej zawartości pojemnika? Taki scenariusz dość często ma miejsce. Zastanawialiście się przez jaki czas dozwolone jest przechowywanie takiego zapasu w garażu, by nie utracił on swoich właściwości?

Zasada mówi, że żywotność oleju, którego opakowanie zostało już otwarte równa jest żywotności oleju znajdującego się obecnie w silniku. Ważne, by mieć na uwadze fakt, iż obowiązuje to do kolejnej wymiany oleju. Okres ten wynosi od ok. roku do dwóch lat, przy czym ten drugi wariant jest graniczną wartością. Co więcej, okres przydatności oleju silnikowego może ulec zmianie uwzględniając takie czynniki, jak przebieg pojazdu, jego eksploatację, jak również zalecenia producenta. Podsumowując tą kwestię olej silnikowy, który pozostał nam po wymianie możemy śmiało wykorzystać w celu ewentualnej konieczności uzupełnienia go w silniku.

W jaki sposób przechowywać otwarty pojemnik z olejem silnikowym?

Po pierwsze, należy zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania napoczętego pojemnika z olejem silnikowym. Zatem jakie są odpowiednie warunki do przechowywania oleju? Napoczęte opakowania zawierające olej silnikowy powinny być przechowywane w suchych pomieszczeniach i nienarażonych na światło słoneczne. Co więcej, w takich miejscach temperatura powinna być zbliżona do temperatury pokojowej. Dobrym miejscem przechowywania oleju silnikowego jest np. piwnica. A garaż, pytacie? Tak pod warunkiem, że garaż jest ogrzewany. Jeżeli garaż nie jest wyposażony w ogrzewania, przechowywanie w nim napoczętego pojemnika z olejem silnikowym w zimie odpada. Grono kierowców takie otwarte pojemniki wozi ze sobą w bagażniku. Jak się możecie domyślić, nie jest to dobre i zalecane rozwiązanie. Należy również pamiętać o szczelnym zamknięciu takiego pojemnika. Nie można dopuścić do sytuacji, w której do oleju dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, bądź wilgoć.

W jaki sposób przechowywać nowy olej silnikowy?

Jeżeli pojemnik z olejem silnikowym jest fabrycznie zamknięty, czas jego przechowywania nie powinien wynosić więcej niż pięć lat. Na etykiecie, która znajduje się na każdym opakowaniu oleju silnikowego znajdziecie datę jego rozlania. To właśnie od tej daty określa się maksymalny okres jego przechowywania.

Czas przechowywania jest znacznie krótszy, jeżeli mówimy o olejach znajdujących się w metalowych pojemnikach. Znacznie krótszy, czyli ile? W gruncie rzeczy czas ten nie powinien przekroczyć półtora roku. Dzieje się tak, ponieważ olej reaguje ze ściankami, a tym samym istnieje możliwość powstania korozji.

Zespół Enerbat

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.