Od dzisiaj bez dowodu rejestracyjnego i OC - Enerbat


Od dzisiaj bez dowodu rejestracyjnego i OC

Od dzisiaj bez dowodu rejestracyjnego i OC. Stało się. 1 października 2018 roku weszły w życie zapowiadane zmiany w przepisach. Od dzisiaj kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia OC.

Jak funkcjonariusze policji będą sprawdzać nasze dane podczas kontroli? Już od zeszłego roku dane pojazdów, kierowców oraz zawartych umów OC znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Projekt ten został wprowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji. Podczas kontroli drogowej policja, czy też inny organ upoważniony do przeprowadzenia kontroli będzie w stanie sprawdzić wszystkie niezbędne dane w systemie.

A co jeżeli pojazd nie ma ważnych badań technicznych? W takim przypadku funkcjonariusz odnotuje to w systemie. Oznaczać to będzie, że został mu odebrany dowód rejestracyjny. Kierowca otrzyma pokwitowanie, które będzie równoznaczne z zakazem używania pojazdu do czasu, gdy pomyślnie przejdzie badania techniczne. W przypadku zdarzenia drogowego nie będziemy zobowiązani za każdym razem do wzywania policji. Kierowcy będą jednak zobowiązani do przekazania wszystkich niezbędnych danych, które będą wymagane do pokrycia szkód.

Całkowicie rozstać się z papierowym dowodem rejestracyjnym jednak nie możemy. W dalszym ciągu będzie on nam potrzebny podczas sprzedaży pojazdu, zagranicznych wyjazdów,  załatwiania formalności w urzędzie komunikacji, czy też badań technicznych na Stacji Kontroli Pojazdów.

Nowe zmiany z pewnością ułatwią kierowcom życie, jednak pamiętajmy, że w dalszym ciągu wymagane jest posiadanie przy sobie ważnego prawa jady.

Źródło zdjęcia 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.