Jak prawidłowo przechowywać opony? - Enerbat


Jak prawidłowo przechowywać opony?

Jak prawidłowo przechowywać opony? Pewnie większość z Was albo już wymieniła opony na letnie, albo lada moment to zrobi. Dobra, opony wymienimy, ale w jaki sposób je przechowywać, by jak najdłużej nam służyły w jak najlepszym stanie? Dzisiaj postanowiliśmy zagłębić się w ten temat. Zapraszamy do lektury.

Specjalista w swojej branży twierdzi, że w przypadku, gdy prawidłowo przechowujemy oponie w zasadzie one się nie starzeją. Co więcej, zmiany fizykochemiczne opon w głównej mierze zachodzą podczas ich eksploatacji. Zmiany te są skutkiem rozgrzewania opony podczas jazdy, jak również napięciem, które wynika z ciśnienia w oponie. I to ciśnienie, prawidłowe ciśnienie ma największy wpływ na trwałość opony. Na zmiany fizykochemiczne opon wpływ mają również deformacje oraz pozostałe czynniki działające na przechowywaną oponę.

Jak prawidłowo przechowywać opony?

W pierwszej kolejności należy oznaczyć ogumienie. W skrócie, która opona była na danym kole. Dlaczego? Z pewnością będzie to

 informacja podczas ponownego zakładania opony, ale nie tylko. Dzięki temu okres trwałości opony się wydłuży, a także zapewnione będzie równomierne zużycie ogumienia.

Następną czynnością, którą należy wykonać jest wyczyszczenie opony. Pamiętajcie, że pod żadnym pozorem nie możecie składować brudnej opony. Oponę należy wyczyścić z różnego rodzaju błota, oleju, smarów, czy plamek paliwa.

Następnie oponę należy wysuszyć. Kolejna złota zasada, dopiero wtedy, gdy opona będzie całkowicie sucha możemy schować ją do pokrowca. Wilgoć może sporo namieszać. W przypadku gdy wniknie ona do powstałych w oponie mikrouszkodzeń, może doprowadzić do korozji stalowego opasania.

Co dalej? Opony najlepiej jest schować albo w garażu, albo w innym bezpiecznym miejscu. Chodzi o to, by składowane opony nie były narażone na działanie światła słonecznego. Działanie tego czynnika może doprowadzić do uszkodzenia gumy, co może doprowadzić do powstania drobnych pęknięć. Ozon oraz instalacje grzewcze również nie wpływa pozytywnie na nasze opony. Opony powinny być przechowywane w zadaszonych, suchych oraz wentylowanych pomieszczeniach, w których panuje temperatura mieszcząca się w zakresie 10-30°C.

Ostatnim punktem jest odpowiednie ustawienie opon. Na przechowywane opony nie powinny działać żadne siły. Najlepszą opcją jest składowanie opon na felgach. Co w przypadku, gdy są one luzem? Ustawiamy je na sztorc. Co kilka tygodni możemy je obracać o 90°, by uniknąć odkształceń. Jeżeli zdecydujemy się składować opony na boku, owszem, jest to dozwolone, ale jest jedno “ale”. Opon nie można układać jedna na drugą, dlatego w pozycji bocznej zajmą sporo miejsca.

Mamy nadzieję, że tych kilka rad weźmiecie sobie głęboko do serca. W razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Zespół Enerbat

Jak prawidłowo przechowywać opony?

Źródło 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.