Enerbat wyjaśnia zagadnienia związane z akumulatorami
Enerbat wyjaśnia zagadnienia związane z akumulatorami. Znacie zjawisko zwane “klątwą wiedzy”? Dość często nam się wydaje, że jeżeli dla nas jest coś zrozumiałe, proste i oczywiste, to inni też tak to odbierają. No niestety nie jest tak kolorowo. I dotyczy to każdej dziedziny życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Jednak nam klątwa wiedzy nie jest straszna, dlatego tym razem postanowiliśmy wyjaśnić pewne zagadnienia związane z akumulatorami.
Prąd rozruchowy
Prąd rozruchowy, zwany również prądem próby niskich temperatur określa wartość natężenia prądu, którą całkowicie naładowany akumulator jest w stanie oddać w temperaturze -18°C. Zgodnie z normą EN wartość napięcia nie może po czasie rozładowywania 10 sekund znaleźć się poniżej 7,5 V. Wartość prądu rozruchowego podawana jest w amperach (A).
Prawidłowy poziom elektrolitu
Poziom elektrolitu powinien znajdować się powyżej górnej krawędzi płyty, o jakieś 10 do 15 mm. W przypadku utraty wody, wskazane jest dolanie tylko i wyłącznie wody destylowanej lub demineralizowanej. Zbyt niski poziom elektrolitu może sygnalizować przeładowanie akumulatora, bądź odparowanie wody. Z drugiej strony gdy zauważymy, że elektrolit wypływa przez zatyczki celek, może świadczyć to o za wysokim napięciu ładowania, bądź też o zbyt wysokim poziomie elektrolitu.
Napięcie znamionowe
Zacznijmy od tego, że akumulator składa się z połączonych szeregowo ogniw. Załóżmy, że napięcie jednego ogniwa wynosi 2,0 V. W wyniku połączeniu szeregowego kilku ogniw powstaje napięcie znamionowe. Przykładowo, by uzyskać napięcie znamionowe o wartości 12 V, należy połączyć ze sobą szeregowo 6 ogniw. 6 x 2 = 12 [V].
Zasada działania kontrolki naładowania na akumulatorze
Kontrolka naładowania na akumulatorze, tzw. oczko zanurzona jest w elektrolicie. W zależności od gęstości elektrolitu jest ona zanurzona bardziej lub mniej. Im bardziej rozładowany jest akumulator, tym rzadszy jest elektrolit.
Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić wszystkie zagadnienia w przejrzysty i zrozumiały dla każdego sposób. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą. Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Zespół Enerbat
Źródło: Poradnik Techniki Samochodowej/Auto Moto Technika